Piece gazowe – jakie piece oferuje rynek polski?

Nie znam chyba nikogo, kto lubiłby, gdy jest mu zimno. I nie mówię tutaj o chwilach, gdy w wielkim upale marzymy o chwili ochłody. Mówię o jesiennych i zimowych wieczorach, gdy duża większość z nas najchętniej wskoczyłaby do ciepłego łóżka, albo wylegiwała się przy kominku. Dlatego właśnie, tak ważna jest kwestia ogrzewania w domu. Piec gazowy uważany jest za jedno z najwygodniejszych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Piece gazowe, które coraz częściej nazywa się już – kotłami gazowymi, służą nam nie tylko do ogrzania wnętrza budynku, ale także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Mają wiele zalet, ale chyba największą z nich jest ta, że jest to urządzenie prawie całkowicie bezobsługowe. Wystarczy odpowiednio ustawić regulator i dostosować pracę pieca do własnych, indywidualnych potrzeb, a resztę urządzenie zrobi samo!

Obecnie rynek oferuje nam wielki wybór pieców gazowych – wiszący lub stojący, w zależności od miejsca, w którym chcemy go umieścić. Do wyboru są także piece małej lub dużej mocy, oraz jedno- lub dwu-funkcyjne. Ostatnio na rynek wprowadzono także piece tradycyjne lub kondensacyjne, oraz z zabudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lun zbiornikiem ustawionym poza kotłem.

Więcej informacji: Ogrzewanie elektryczne czy warto?

Jaka jest różnica między kotłem jedno a dwu-funkcyjnym?

Otóż ogrzewają one dwa rodzaje wody – tą zasilającą instalację ogrzewania centralnego w budynku i tą użytkową. Piec jedno-funkcyjny ogrzewa w osobnym podgrzewaczu wodę użytkową, przy czym podgrzewacz wisi obok kotła. Natomiast piec dwu-funkcyjny posiada zabudowany wymiennik płytowy, który wykonuje dwie funkcje – ogrzewa ciepłą wodę użytkową oraz cały budynek. Piece gazowe ogrzewają wodę głównie w sposób przepływowy – zimna woda przepływając przez wymiennik, zostaje najpierw ogrzana, a później dostarczona do kranów. Dzięki piecom gazowym, nie tylko otrzymujemy ciepłą wodę przy mniejszym wykorzystaniu energii, ale także mamy ogrzany cały budynek, co w znacznym stopniu ułatwia życie codzienne.